Ferie zimowe to czas, w którym przy odrobinie szczęścia i zaplanowaniu kilkudniowego urlopu, możemy pobyć razem z naszymi pociechami. Warto postarać się, by okres ten spędzić możliwie jak najbardziej aktywnie, uprawiając turystykę lub różne inne dyscypliny sportu. Idealnym rozwiązaniem może okazać się wyjazd na tanie ferie w górach, który pozwoli nam odetchnąć od trudów codzienności i sprawi, że wszyscy wrócimy wypoczęci.

Chcąc zaplanować udane ferie zimowe w Polsce lub za granicą, warto szczególną uwagę zwrócić na dobór miejsca. Dzisiaj mamy do wyboru mnóstwo kurortów i różnorodnych opcji wyjazdu, więc ograniczyć może nas tylko wyobraźnia oraz fundusze, jakimi dysponujemy. Zimą najbardziej naturalnym kierunkiem wydają się być góry, w których można oddać się prawdziwemu białemu szaleństwu i spędzić niezapomniane ferie na nartach lub snowboardzie.

Zanim jednak przystąpimy do planowania zimowego wyjazdu, warto sprawdzić terminy ferii zimowych w Polsce w poszczególnych województwach, które przedstawiają się następująco:

Termin ferii w 2017 roku Województwa
16 stycznia – 29 stycznia lubelskie
łódzkie
podkarpackie
pomorskie
śląskie
23 stycznia – 5 lutego podlaskie
warmińsko-mazurskie
30 stycznia – 12 lutego kujawsko-pomorskie
lubuskie
małopolskie
świętokrzyskie
wielkopolskie
13 lutego – 26 lutego dolnośląskie
mazowieckie
opolskie
zachodniopomorskie

Propozycje miejsc na ferie za granicą

Zdaniem wielu doświadczonych turystów warto spędzić ferie zimowe w górach poza granicami Polski, gdyż w wielu zagranicznych kurortach znajdziemy doskonałe warunki narciarskie, świetną infrastrukturę oraz ciekawe atrakcje.

Znakomitą opinią wśród turystów od lat cieszy się słynny austriacki Tyrol, w którym znajduje się kilkanaście wysokiej klasy ośrodków narciarskich, idealnych na spędzenie rodzinnych ferii na nartach.

Możemy zatrzymać się np. w spokojnej miejscowości Stumm, w samym sercu niezwykle malowniczej doliny Zillertal bądź zdecydować się na ferie na nartach w tyrolskim miasteczku Zell am Ziller, w pobliżu którego znajdują się liczne szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu zimowego oraz lodowiska. Świetnym pomysłem na rodzinny wypoczynek może również okazać się wioska Feriendorf Alpina, obejmująca blisko czterdzieści rustykalnych domków, wokół których roztaczają się przepiękne krajobrazy Parku Narodowego Nockberge. Poza wyciągami narciarskimi i licznymi trasami zjazdowymi, na turystów czeka tu oddalone o zaledwie kilka kilometrów słynne uzdrowisko Bad Kleinkirchheim z gorącymi źródłami termalnymi.

Chcąc spędzić udane ferie zimowe w górach w Austrii, można też zatrzymać się w popularnym regionie Europa Sport Region (Ziemia Salzburska), słynącym z doskonałych warunków zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Głównymi miejscowościami ośrodka Europa Sport Region są:

  • Zell am See,
  • Kaprun,
  • Schuttdorf,
  • Piesendorf
  • Thumersbach.

Cały obszar położony jest w urokliwej dolinie jeziora Zeller See, w otoczeniu ponad 30 trzytysięczników. Rozpościera się stąd zapierający dech w piersiach widok na najwyższy w Austrii szczyt: Großglockner.

Ferie na nartach w północnych Włoszech

Ciekawą propozycją na spędzenie ferii zimowych w górach mogą być włoskie Dolomity, zwłaszcza jeśli zależy nam na znakomitych warunkach narciarskich. Tak jak południe Włoch stanowi doskonały kierunek na wakacje, tak północ Italii oferuje najlepsze warunki do wypoczynku zimową porą.

Na niezapomniane ferie na nartach można wybrać chociażby miasteczko Val di Fassa, stanowiące jeden z największych i najlepiej zagospodarowanych pod względem infrastruktury dla narciarzy region Dolomitów lub zatrzymać się w słynnej dolinie Val di Fiemme, w której skład wchodzi pięć ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, Bellamonte – Alpe Lusia, Passo Lavaze, Passo Role i największe Ski Center Latemar, posiadających łącznie ponad 140 km doskonale przygotowanych tras narciarskich.

Włochy to również Valltelina, malownicza dolina w Lombardii tuż przy granicy ze Szwajcarią, rozsławiona przez takie ośrodki sportów zimowych, jak: Bormio, Santa Caterina, Isolaccia, Livigno. To idealne miejsce na spędzenie ferii na nartach zwłaszcza dla średnio i dobrze zaawansowanych narciarzy.

Dokąd się wybrać na ferie zimowe w Polsce?

W Polsce na chwilę obecną funkcjonuje przynajmniej kilka prężnie działających kurortów turystycznych, idealnie przygotowanych na turystów przyjeżdżających zimą. Znajdziemy je między innymi w Tatrach, Karkonoszach oraz Beskidach. Można w nich spędzić aktywne i tanie ferie w górach, bez względu na to, czy jeździmy na nartach czy nie.

Jeśli jednak nie przepadamy za zgiełkiem i wszechobecnym tłokiem panującym na trasach narciarskich, wówczas ciekawym rozwiązaniem na spędzenie relaksujących ferii zimowych w Polsce może być malowniczo usytuowana wieś Krępa, położona ok. 20 km od Warszawy (nieopodal Zalesia Górnego). Jeżeli szukamy wytchnienia, z całą pewnością znajdziemy je właśnie tutaj.

W miejscowości znajduje się doskonale wyposażony ośrodek agroturystyczny „Wioska pod Kogutem”, zapewniający uczestnikom rozrywkę i edukację w otoczeniu miłego, sielskiego krajobrazu na czterech hektarach ogrodzonego i przyjaznego dzieciom terenu. W czasie zaplanowanych tu ferii zimowych można wziąć udział m.in. w wycieczkach do Warszawy, umożliwiających bliższe poznanie stolicy i jej największych zabytków. Program obejmuje wiele atrakcji, takich jak np. łyżwy na największym w kraju lodowisku na Stadionie Narodowym czy zwiedzanie siedziby Telewizji Polskiej lub Polskiego Radia.